Dożynki Gminy Krotoszyce z okazji 800-lecia wsi Warmątowice Sienkiewiczowskie

Drukuj
 
Rozmiar czcionki:

Dożynki KrotoszyceW dniu 3 września 2017 r. w sołectwie Warmątowice Sienkiewiczowskie, na terenie przy Pałacu Warmątowice, odbyły się tegoroczne dożynki Gminy Krotoszyce.

Wyjątkową okazją do organizacji tych dożynek był jubileusz 800 -lecia wsi. Pierwsza wzmianka na temat wsi Warmątowice pochodzi z 1217 r. a znajduje się ona w księgach kościelnych.

Dlatego uroczystość ta miała akcenty historyczne, związane z miejscowością.

 Dożynki rozpoczęły się mszą świętą, polową, dziękczynną za tegoroczne plony oraz za rolników i wszystkich mieszkańców Gminy Krotoszyce, którą odprawił Ksiądz Proboszcz Andrzej Płaza. Po mszy świętej starostowie dożynek Państwo Mikołajczyk z Warmątowic przekazali Wójt Gminy Beacie Castaneda Trujillo poświęcony chleb z tegorocznych zbiorów, który następnie został podzielony wśród uczestników dożynek.

Po powitaniu gości wójt podziękowała rolnikom za trud tegorocznych żniw i przekazała im najserdeczniejsze życzenia.

Dożynki zostały uroczyście otwarte salwą honorową wykonaną przez rekonstruktorów z epoki napoleońskiej – oficerów i żołnierzy Pułku II Piechoty Księstwa Warszawskiego z Krotoszyc i 3 Pułku Piechoty Legionu Irlandzkiego Cudzoziemskiego ze Złotoryi.

Z okazji jubileuszu Wójt Gminy uhonorowała pięć osób, które szczególnie zasłużyły się w historii wsi i gminy. Osobami tymi są: pan Zygmunt Łoński, pan Edward Wiśniewski, pan Józef Cieśla i państwo Jadwiga i Jarosław Rabkowscy.

W program dożynek przewidziano: prezentacje wieńców dożynkowych, których w tym roku było 10, prezentacje historyczne – dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kościelcu, żołnierzy z epoki napoleońskiej oraz wojów mongolskich z epoki Bitwa pod Legnicą. Obył się turniej wsi w którym zwycięzcą po raz drugi z rzędu zostało sołectwo Szymanowice. W części artystycznej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Legnicka”. Na zakończenie odbyła się dyskoteka pod gwiazdami. Dzieci miały zagwarantowanych wiele atrakcji- przejażdżki konno, urządzenia dmuchane, malowanie twarzy.

Pomimo chłodnej pogody i przelotnego deszcze w imprezie wzięło udział większość sołectw naszej gminy. Serdecznie dziękujemy za przygotowanie pięknych stoisk z wypiekami, potrawami i rękodziełem oraz wspaniałych wieńców dożynkowych, które z roku na rok są coraz piękniejsze.

W dożynkach wzięły udział liczne delegacje szefów i mieszkańców gmin partnerskich z Niemiec i Czech, zaproszeni goście, mieszkańcy gminy i sąsiednich miejscowości.

Serdecznie dziękujemy sponsorom:
Państwu Renacie i Rafałowi Koźlakom – właścicielom firmy LEGSAD za wsparcie finansowe i w postaci pysznych owoców z okolicznych sadów;
Panu Marcinowi Stępień – właścicielowi firmy STIGAL ze Złotnik;
Firmie „ZAPROL” , Nadleśnictwu Legnica, Radzie Nadzorczej Banku Spółdzielczego z Legnicy, panu Krzysztofowi Duszkiewiczowi, Włodzimierzowi Brodzie oraz Państwu Jadwidze i Jarosławowi Rabkowskim gospodarzom terenu, gdzie odbyła się impreza.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w organizację dożynek– sołtysowi Radosławowi Grasza, radzie sołeckiej wsi Warmątowice Sienkiewiczowskie, Strażakom z OSP Warmątowice Sienkiewiczowskie i Janowice Duże oraz innym którzy w jakikolwiek przyczynili się tego, że tegoroczne dożynki były udane.

Dożynki Krotoszyce


Biuletyn Inoformacji Publicznej
SISMS.pl - mobilny system informowania i ostrzegania SMS
System Informaci Przestrzennej
Program Rodzina 500+
Odpady po nowemu w Gminie Krotoszyce
Nieruchomości na sprzedaż
Opieka zdrowotna - rehabilitacja

Partnerstwo Kaczawskie

Partnerstwo Kaczawskie

www.winnica.info

Portal Mieszkańców Wsi Winnica

Pałac Krotoszyce

Pałac Krotoszyce

Złota Róża

Hotel Motel Restauracja Złota Róża

Partnerzy

Nasi Partnerzy

Przydomowa oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Strefa Przedsiębiorcy

mikroporady.pl
Serwis dla prowadzących własną działalność gospodarczą

Punkt Informacyjny

Punkt Informacyjny - Fundusze Europejskie

ANR

Agencja Nieruchomości Rolnych
POREJESTROWE
DOŚWIADCZALNICTWO ODMIANOWE
NA DOLNYM ŚLĄSKU

Jakość wody

Jakość wody

Tauron Dystrybucja

Tauron Dystrybucja -Wyłączenia