Dożynki Gminy Krotoszyce w sołectwie Babin-Kościelec

Drukuj
 
Rozmiar czcionki:

Dożynki Gminy Krotoszyce w sołectwie Babin-KościelecW dniu 4 września br. w sołectwie Babin-Kościelec odbyły się tegoroczne Dożynki Gminy Krotoszyce.
Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą dziękczynną w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kościelcu, mszę celebrował ksiądz proboszcz Andrzej Płaza. W scenerii tego wyjątkowego kościoła, uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Mieszkańcy aż 12 miejscowości przywieźli piękne wieńce dożynkowe. Starostami dożynek byli rolnicy z sołectwa Babin-Kościelec- Dorota Kołodziej i Janusz Miler.

 Po mszy orszak dożynkowy przeszedł na teren wokół Szkoły Podstawowej w Kościelcu, gdzie rozpoczęła się cześć oficjalna – przemówienia, ceremoniał przekazania chleba dożynkowego Wójtowi Gminy oraz prezentacja wieńców dożynkowych przez poszczególne grupy wieńcowe. Wójt Gminy Krotoszyce – Beata Castaneda Trujillo dokonała oficjalnego otwarcia dożynek, podziękowała rolnikom za ich pracę, powitała gości i mieszkańców. Członkowie grup rekonstrukcyjnych z epoki napoleońskiej z Krotoszyc i Złotoryi hucznie otworzyli biesiadę dożynkową w Kościelcu wystrzałem z broni długiej i krótkiej. Następnie rozpoczęła się część artystyczna: występy zespołu pieśni i tańca ze szkoły Rolniczej, koncert chóru SP z Kościelca, chóru „Dnia jednego” z Prochowic, pokazy karate, zumby. Odbył się turniej wsi gminy Krotoszyce w którym zwyciężyły Szymanowice.
Piękne stoiska dożynkowe przygotowały 4 sołectwa, gdzie można było degustować lokalne przysmaki.
Swoją gościnnością zachwycili nas organizatorzy sołectwo Babin-Kościelec, które na swoim olbrzymim stoisku serwowało różnorodne potrawy, które mógł skosztować każdy uczestnik imprezy. Była jajecznika z 700 jaj, dziczyzna, żurek, ciasta, pajdy ze smalcem i różnorodne trunki. Z pewnością każdy mógł znaleźć coś smacznego dla siebie.
Dożynki swoją obecnością uświetnili – parlamentarzyści, przedstawiciele władz Powiatu Legnickiego, okolicznych samorządów oraz dyrektorzy i prezesi firm współpracujących z Gminą Krotoszyce, liczni sponsorzy i mieszkańcy. Naszymi gośćmi byli również przedstawiciel gmin partnerskich z Niemiec-Markersdorf i Czech-Osecna.
Ważnym punktem dożynek były wyróżnienia dla zasłużonych rolników, którzy otrzymali okolicznościowe statuetki z podziękowaniami. Rolników wytypowali sami mieszkańcy poszczególnych wsi. Oto nazwiska:
Zdzisław Kołodziej – rolnik ze wsi Babin,
Filip Błażków – rolnik ze wsi Babin,
Zbigniew Pliś – rolnik ze wsi Krotoszyce,
Zbigniew Kądziołka – rolnik ze wsi Krajów,
Robert Kiljan – rolnik z Prostyni,
Józef Kałuszka –rolnik ze wsi Winnica
Sławomir Wójcik – rolnik ze wsi Czerwony Kościół,
Tadeusz Szczepański – rolnik ze wsi Warmątowice Sienkiewiczowskie,
Wiesław Szwedo - rolnik ze wsi Janowice Duże,
Irena Drab – rolniczka ze wsi Tyńczyk Legnicki,
Dariusz Jarema – rolnik ze wsi Wilczyce,
Waldemar i Stefania Szyszko – rolnicy z Wilczyc
Rafał Struski – rolnik ze wsi Szymanowice
Roman Szpila – rolnik ze wsi Kozice.

Dożynki zakończyły się zabawa taneczną pod gwiazdami.

Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy włączyli się w organizację dożynek. Szczególne podziękowania kierujemy do sołtysa i radnego sołectwa Babin-Kościelec – pana Ryszarda Łabickiego, który wspólnie z radą sołecką i całą grupą mieszkańców zaangażowali się w organizację. Pozyskali wielu sponsorów, wystawców – swój nowoczesny sprzęt rolniczy zaprezentowała firma „Osadkowski-Cebulski” oraz Agrohandel z Legnicy. Można było również obejrzeć stare maszyny rolnicze i to też zasługa mieszkańców wsi. Mieszkańcy sołectwa przygotowali poczęstunek oraz zadbali o występy artystyczne. Sami byli pięknie przebrani w stroje folklorystyczne a każdy uczestnik dożynek dostał dożynkowy emblemat z logo lokalnego Stowarzyszenia „Dwa Serca”. Dożynki w sołectwie Babin-Kościelec, dzięki ogromnemu zaangażowaniu mieszkańców były wyjątkowo udane i przebiegły w miłej, przyjacielskiej i biesiadnej atmosferze. Poszczególne domostwa były przystrojone w sceny z życia wsi oraz postacie zwierząt. Sołtys zorganizował konkurs na najciekawszą dekorację dożynkową, z cennymi nagrodami…

Serdecznie dziękujemy sponsorom:
Firmie TAURON Dystrybucja, Bankowi spółdzielczemu z Legnicy, firmie „Zaprol”,Gospodarstwu Rolnemu Tatys, firmie Hranipex, gospodarstwu sadowniczemu Legsad, firmie Stigal, Sałacie Winnickiej, firmie Bogard, firmie Agro-Plus, firmie „Cerbud”, Państwu Rabkowskim, Panu Rafałowi Struskiemu, firmie Osadkowski-Cebulski, Panu Furtak z Jawora, firmie „Agroplon”, AUCHAN, Fillman, Kołu Łowieckiemu „Słonka”.

Dziękujemy OSP z Warmątowic Sienkiewiczowskich i Janowic Dużych za czuwanie nad porządkiem i organizacją ruchu kołowego. Dziękujemy pracownikom Szkoły w Kościelcu Gminnej Biblioteki Publicznej i pracownikom UG w Krotoszycach.

Biuletyn Inoformacji Publicznej
SISMS.pl - mobilny system informowania i ostrzegania SMS
System Informaci Przestrzennej
Program Rodzina 500+
Odpady po nowemu w Gminie Krotoszyce
Nieruchomości na sprzedaż
Opieka zdrowotna - rehabilitacja

Partnerstwo Kaczawskie

Partnerstwo Kaczawskie

www.winnica.info

Portal Mieszkańców Wsi Winnica

Pałac Krotoszyce

Pałac Krotoszyce

Złota Róża

Hotel Motel Restauracja Złota Róża

Partnerzy

Nasi Partnerzy

Przydomowa oczyszczalnia

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Strefa Przedsiębiorcy

mikroporady.pl
Serwis dla prowadzących własną działalność gospodarczą

Punkt Informacyjny

Punkt Informacyjny - Fundusze Europejskie

ANR

Agencja Nieruchomości Rolnych
POREJESTROWE
DOŚWIADCZALNICTWO ODMIANOWE
NA DOLNYM ŚLĄSKU

Jakość wody

Jakość wody

Tauron Dystrybucja

Tauron Dystrybucja -Wyłączenia