Z dniem 01.07.2018r. na obszarze województwa dolnośląskiego wchodzą w życie przepisy uchwały NR XLI/1407/17 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 8 grudnia 2017 roku w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa dolnośląskiego, z wyłączeniem Gminy Wrocław i uzdrowisk, ograniczeń i zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw (Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego z 2017 r. poz. 5155).
Uchwała obowiązująca na terenie województwa dolnośląskiego, wprowadza ograniczenia i zakazy w zakresie instalacji, w których następuje spalanie paliw – tak zwana uchwała antysmogowa.
Jest to akt prawa miejscowego, który na danym terenie dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i prawnych, eksploatujących instalacje o mocy poniżej 1 MW.
Od 1 lipca 2018 r. wejdzie w życie zakaz stosowania najgorszej jakości paliw stałych:
• węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla,
• węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm,
• mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem,
• biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20%.
Od 1 lipca 2018 roku będą obowiązywać ograniczenia dotyczące nowo uruchamianych instalacji, tak aby w pierwszej kolejności ograniczyć powstawanie nowych źródeł emisji. Zgodnie z zapisami uchwały, wszystkie instalacje grzewcze na paliwa stałe (piece, kotły, kominki, etc.) uruchomione po 1 lipca 2018 roku będą musiały spełniać wymogi ekoprojektu pod kątem emisji cząstek stałych (PM).
W przypadku dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń (tj. pieców i kominków) emisja pyłu nie może przekraczać granicznych wielkości :
20 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących pelet,
40 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z zamkniętą komorą spalania wykorzystujących inne paliwo niż pelet i dla kuchenek,
50 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla pieców/kominków z otwartą komorą spalania.
W przypadku kotłów emisja pyłu nie może przekraczać granicznych wielkości :
40 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla kotłów z automatycznym podawaniem paliwa,
60 mg/m3 emisji pyłu (PM) dla kotłów z ręcznym podawaniem paliwa.
Należy ponadto pamiętać, że rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 1 sierpnia 2017r. w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe, zakazuje wprowadzania do sprzedaży i użytkowania kotłów z rusztem awaryjnym.